Race 6,4m:
(31.12.2017) Toto je pokračování stavby, kde chci kompletně éro vyrobit z negativních forem. Je to vůbec můj první pokus tímto způsobem. Jedná se o celokarbonový speciál o rozpětí křídel 6,4m.
Rozpětí: 6,4m
Délka: 2,2m
Výška: 0,54m
Váha: 8kg(+RC)
Ovládané: S,V, K, Klapky(motor)
Profil MH32 modifikovaný, Vop a Sop NACA 0009 .
(10.5.2015) Všiml jsem si, že originál má krom uhlíkové kabinky ještě jiné, ze zajímavé tkaniny. Je to skelná tkanina s hliníkovou povrchovou úpravou.
Takže zaformovat původní kabinu a pak nanést gelcoat a další vrstvy tkaniny. Pak jsem z této formy vyrobil kabiny s různou orientací osnovy. A protože Al tkanina je kepr, pracuje se s ní špatně. Osnova se při nanesení do formy bortí, podélná orientace se obtížně udržuje rovná.
Zato příčná je na pohodu, dokonce se mi zdá i pohledově zajímavější. Uhlíková tkanina je klasicky rovná, ta nezklame :-)..
|
|
|
|
|
(5.11.2015) Vyrobil jsem formu na hlavní spojovací trámec. Původní trámec jsem položil na dělící desku, naseparoval primárním voskem Havel a nastříkal PVA. Potom natřel černým gelcoatem, pak další vrstvy tkaniny stejně jako u formy kabiny. Pro lepší spojení obou polovin jsem použil šrouby M6.
Do naseparované formy jsem položil vrstvu prosyceného uhlíkového rovingu, dále 3 styrodurové hranoly oblečené do uhlíkové punčochy a na to opět uhlíkový roving. Po vyloupnutí se jen začistí hrany a délka a je hotovo. :-). Styrodur jsem odstranil vylitím Acetonem.
(7.10.2016) Forma na trup je v základu tvořena přířezy z lamina. V dělící rovině je použita pro utěsnění plastelína. Separace je primárním voskem Havel a stříkacím PVA. Jako hlavní povrch formy je natřen černý gelcoat, pak další vrstvy skelné tkaniny stejně jako u formy kabiny, nebo trámce.
Pro aretaci obou polovin jsem použil kovové čepy, které se používají v nábytku na položení poliček.
(15.10.2017) Další krok je výroba forem na křídla. Jako bočnice jsou použity opět přířezy z lamina. Dávám pro jistotu ještě vrstvu stříkacího separátoru PVA. Ten sice malinko kazí přesnost povrchu, ale já potřebuju kopyto bez problémů vytáhnout z formy, protože na zaformování využívám letuschopné díly.
Dále je nanesen epoxidový gelcoat na výrobu forem a po zavadnutí další vrstvy skelné tkaniny. Složitější tvary jsou zality směsí epoxidu a mikrobalónů, aby tkanina okopírovala tvar bez vzduchových bublin, nebo překladů.
|